Zdielaj na sociálnej sieti:

Alebo len skopíruj a zdielaj túto adresu

Budeme potrebovať

Cesto
200 g špaldovej múky celozrnej
Vajíčko
0,04 l javorového sirupu
0,03 l vody
30 g kokosového oleja
1 lyžičku mletej škorice
Štipku soli
Plnka
250 g jemného krémového tvarohu
Lyžičku vanilkového extraktu
0,05 litra javorového sirupu
250 g černíc
Práškový cukor na posyp

Špaldovo černicová galetka

Letná koláčová bomba...

Vlastnosti:
Kategória:
  • 7 min
  • Porcie: 6
  • ľahký

Inštrukcie

Ak nevieš, čo to galetka je, nezúfaj, vysvetlím. Galetka alebo “galetta“ pochádza z francúzskej kuchyne a má označovať plochý koláč, rôznorodého tvaru a najlepšie chrumkavý. Dá sa pripraviť na slano či sladko, verzií je neúrekom. Práve sladkú ti dnes ukážem. Skoč do obchodu po špaldovú múku, tvaroch, černice a môžeme ísť spolu na to.

Vyskúšaj aj: Jahodovo-praclíkový tart

Postup:

Najskôr začni prípravou cesta. Zmiešaj múku, vajíčko, vodu, kokosový olej, javorový sirup, škoricu a štipku soli. Vypracuj cesto, ktoré následne zabaľ do potravinárskej fólie a šupni do chladničky na pol hoďku. Medzičasom si priprav plnku. Jednoducho zmiešaj tvaroh, vanilkový extrakt a na dosladenie ešte javorový sirup. Cesto potom rozvaľkaj na veľkosť väčšieho taniera a do vnútra rozotri plnku, asi 2-3 centimetre od okraja. Na plnku poukladaj umyté černice, pekne jednu vedľa druhej. Teraz stačí len zahnúť okraje smerom do vnútra a Galetku daj piecť do predhriatej rúry na 180°C po dobu 30minút. Odporúčam použiť papier na pečenie. Po pol hodine máš hotovo! Galetku už len popráš práškovým cukrom a vychutnávaj. 

Dobrú chuť!

Autor článku:
Peter

Rád spoznávam nové techniky či spôsoby prípravy jedál, hľadám a skúšam ako vybočiť od zaužívaných receptov, objavujem niečo zaujímav... [ čítaj ďalej ]