Zdielaj na sociálnej sieti:

Alebo len skopíruj a zdielaj túto adresu

Budeme potrebovať

Steak:
200 g kus čerstvej sviečkovej
Olivový olej
Korenie
Soľ
Maslo
Nestville whisky
Tymian
Zemiaková kaša:
Mladé zemiaky
Maslo
Mlieko
Soľ
Zeleninová obloha:
Čerstvé šampiňóny
Cuketu
Červenú papriku
Cibuľu
2 strúčiky cesnaku
Chilli korenie
Soľ
Korenie
Olivový olej

Filet Mignon alebo kráľ mäsa

S tymianom a prvou slovenskou whisky

Vlastnosti:
Kategória:
  • 40 min
  • Porcie: 1
  • stredný

Inštrukcie

Filet Mignon sa pripravuje z pravej hovädzej sviečkovej. Je to malý a relatívne vysoký biftek, ktorý sa bude rozplývať na jazyku. Ako to? Základom je samozrejme správna príprava a kvalitné suroviny. Najlepšie je použiť sviečkovú z mladého býka, či jalovice. Ten náš si pripravíme s čerstvými bylinami a prvou slovenskou whisky – Nestville.

Vyskúšajte aj: Portobello burger

Postup:

V prvom kroku odporúčam pripraviť oblohu. Jednoducho očistíme zemiaky, ktoré nakrájame a dáme uvariť. Čakanie využijeme na prípravu zeleniny. Očistenú a pokrájanú na menšie kúsky opečieme na väčšej panvici s pár kvapkami olivového oleja. Opekáme až pokiaľ nechytia šampiňóny krásnu zlato-hnedú farbu. Samozrejme, ochutíme soľou, korením a chilli prachom podľa svojho gusta.

A konečne sa môžeme pustiť na Filet Mignon.

Steak potrebuje plochu, takže na prípravu chutného a šťavnatého potrebujete správnu panvicu. Najlepšie ťažšiu, ktorá si po celú dobu pečenia udrží teplotu.

Ďalším dôležitým krokom je príprava steaku. Aby mäso nedostalo teplotný šok, musíte ho pred pečením vytiahnuť z chladničky a nechať odležať aspoň 30 minút. Potom ho jemne utrite papierovou utierkou a nechajte ešte minútku poležať.

V tomto kroku si ho poriadne ochutíme. Pár kvapiek olivového oleja zmiešame s 0,02l Nestville whisky a za pomoci tymianových stoniek ho krásne olejom potrieme zo všetkých strán. Z vrchnej a spodnej strany poriadne okoreníme čerstvým korením a dochutíme soľou. Opäť necháme odstáť a popri tom si rozpálime panvicu s kvapkou olivového oleja.


Je na vás, aký stupeň prepečenia preferujete. Ja pri Filet Mignon preferujem Rare. Tak ho nechám na panvici celkom krátko. Z vrchnej strany len dve minútky. Počas toho krásne počujete ako syčí a pripravuje sa poriadny kus mäsa. Teraz ho opatrne obráťte a pečte ďalšie dve minúty, no na panvicu ešte pridajte dva malé kúsky masla, stonky tymianu a jeden shot whisky. Filet poriadne zasyčí a vy sa už môžete tešiť na jemnú dobrotu.

Podávajte na tanieri so zemiakovou kašou, grilovanou zeleninou a samozrejme, pohárom whisky.


Dobrú chuť!

Autor článku:
Peter

Rád spoznávam nové techniky či spôsoby prípravy jedál, hľadám a skúšam ako vybočiť od zaužívaných receptov, objavujem niečo zaujímav... [ čítaj ďalej ]