Zdielaj na sociálnej sieti:

Alebo len skopíruj a zdielaj túto adresu

Budeme potrebovať

Cesto:
300 g hladkej múky
½ lyžičky soli
120 ml vlažného mlieka
Balíček sušeného droždia
30 g rozpusteného masla
1 vaječný žĺtok
Lyžicu trstinového cukru
Náplň:
50 g rozpusteného masla
5 lyžíc trstinového cukru
3 lyžičky mletej škorice
Hrsť lieskových orieškov

Estónsky kringel

Alias škoricový pletenec

Vlastnosti:
Kategória:
  • 90 min
  • Porcie: 15
  • ľahký

Inštrukcie

Výzor tohto pletenca som si hneď zamilovala. Jeho príprava nie je vôbec zložitá a chutí skvelo. Kombinácia kysnutého cesta, lieskovcov a škorice rozvonia celý byt. Náplň si môžete prispôsobiť podľa svojej chute. Výborný je aj s makom a sušenými brusnicami. Poďme sa ale pozrieť spolu na to, čo som zvolila dnes.

Vyskúšajte aj: Čoko penu

Postup:

Najskôr zmiešame droždie, cukor a vlažné mlieko. Primiešame vaječný žĺtok, rozpustené maslo, múku a soľ, ktorú sme si zvlášť premiešali. Potom vypracujeme cesto, ktoré vytvarujeme do gule. Cesto položíme do vymastenej misky, zakryjeme kuchynskou utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste asi 1 hodinu. Na náplň si najskôr opečieme oriešky v rúre, ktoré po vychladnutí ošúpeme, nasekáme a zmiešame s ostatnými surovinami. Rúru predhrejeme na 200 °C. Pracovnú dosku posypeme múkou a vyvaľkáme cesto na hrúbku 1 cm. Po celom ceste rozotrieme pripravenú náplň. Cesto zrolujeme a nožom ho pozdĺžne prerežeme na polovicu. Obe polovice prepletieme dohromady a ich konce spojíme do venca. 

Výsledný tvar potom prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie. Vrch ešte potrieme zvyšnou náplňou. Pečieme 20 až 25 minút a na posledných 10 minút znížime trúbu na 180 °C. Po vytiahnutí necháme vychladnúť a môžeme podávať.


Autor článku:
Martina

Som študentka stavebnej fakulty, ktorá od počítača uteká k rúre. Vyrastala som pri dedovi, ktorý bol cukrár. Ako každé dieťa som aj ja... [ čítaj ďalej ]