Zdielaj na sociálnej sieti:

Alebo len skopíruj a zdielaj túto adresu

Budeme potrebovať

2 hrnčeky hrubej múky
2 hrnčeky polohrubej múky
2 hrnčeky hladkej múky
Vajíčko
Pohár vlažnej vody
Soľ
Korenie
Balenie bryndze
8 zemiakov
Kocku taveného syra
80 g masla
Kyslú smotanu
Jarnú cibuľku
Čerstvú pažítku

Domáce pirohy

S bryndzou, zemiakmi a láskou...

Vlastnosti:
Kategória:
  • 120 min
  • Porcie: 50
  • stredný

Inštrukcie

Viem, v každom obchode si teraz môžete kúpiť pirohy, ktoré len hodíte do vody a máte ich hotové. Stále je to ale len polotovar, ktorý sa ani zďaleka nechytá na originál. Veľmi dobre si pamätám na časy, kedy som s mamčou robil doma pirohy pre celú rodinu. Recept som si zamiloval a pripravil ho už mnohokrát a teraz konečne nadišiel čas sa s ním podeliť aj s vami.

Vyskúšajte aj: Batátové placky

Postup:

Príprava domácich piroh nie je náročná, zvládne ju ktokoľvek, ale zaberie naozaj veľmi veľa času. Pripravte si minimálne dve hodiny. Samozrejme, záleží podľa veľkosti porcie. Kto by chcel ale vyrábať 15 piroh? Keď tak, už poriadnu dávku.

Ok, poďme na to. Ako prvé si očistíme zemiaky, narežeme ich na kocky a uvaríme vo vriacej vode. Potom ich popučíme a hrsť takto popučených zemiakov si odložíme na cesto. 

Cesto si pripravíme z troch druhov múk, zemiakov, vajíčka, soli a vlažnej vody. Bude to chvíľu trvať, pokiaľ vypracujete pekne vláčne cesto.

Ak sa vám to už podarilo, jednoducho ho valčekom rozvaľkajte a pomocou vykrajovača na pirohy vykrojte krúžky, ktoré budeme napĺňať zemiakovo-bryndzovou náplňou.

Tú si pripravíme úplne jednoducho. Do popučených zemiakov pridáme celú bryndzu, nastrúhané maslo a kocku taveného syra. Opäť poriadne popučíme, osolíme, okoreníme a môžeme napĺňať.

Takto pripravené pirohy zlepíme a varíme v slanej vriacej vode cca 5 – 8 minút. Dávajte pozor, aby sa vám nerozvarili.

Pirohy podávame s kyslou smotanou, čerstvou pažítkou a jarnou cibuľkou. Mäsožravci si môžu pridať aj opečenú slaninu.


Dobrú chuť!

Autor článku:
Marek

Kto som?

Klasický bratislavský cépečkár. V našom hlavnom meste žijem už desať rokov. Po štyroch rokoch som opustil v... [ čítaj ďalej ]