Zdielaj na sociálnej sieti:

Alebo len skopíruj a zdielaj túto adresu

Budeme potrebovať

230 g hladkej múky
100 g polohrubej múky
½ kocky droždia
165 ml vlažného mlieka
60 g kryštálového cukru
1 balenie vanilkového cukru
70 g zmäknutého masla
Štipku soli
Citrónovú kôru
Vajíčko
35 g hrozienok
Plátky mandlí

Domáca vianočka s hrozienkami

Ideálna na dlhé ráno...

Vlastnosti:
Kategória:
  • 180 min
  • Porcie: 15
  • stredný

Inštrukcie

V poslednej dobe ma pohltili školské i mimoškolské povinnosti, tak som už dlhšie nepriniesla žiadny recept. Dnes to veľmi rada napravím, a to receptom na klasickú vianočku. Jej príprava je trochu zložitejšia, hlavne čo sa času týka, no výsledok stojí za to. Ak máte skúsenosti s kysnutým cestom, tak to pre vás bude hračka. A predsa, vždy najlepšie chutí to, čo si sami pripravíme.

Vyskúšajte aj: Raňajkové rolky

Postup:

Najskôr si v miske zmiešame obe múky. V ich strede vytvoríme jamku, do ktorej vlejeme 2/3 mlieka a rozdrobíme droždie. Zo strán primiešavame postupne múku kým nevypracujeme cesto. Ak je cesto príliš tuhé, pridáme ešte kúsok mlieka. Povrch cesta posypeme múkou, zakryjeme kuchynskou utierkou a necháme 30 minút kysnúť na teplom mieste. Po uplynutí pridáme do cesta zvyšné suroviny a poriadne ho spracujeme. Mixérom to potrvá na nízkych otáčkach cca 10 minút, v rukách o niečo dlhšie.  Ak by cesto nemalo správnu konzistenciu (bolo by príliš riedke), primiešame ešte múku. Nakoniec pridáme hrozienka. Cesto položíme na drevenú dosku a necháme odpočívať 30 minút.

Odpočinuté cesto si rozdelíme na 6 častí, ktoré si vyvaľkáme na pramene a zapletieme. Ideálne je pozrieť si postup pletenia na Youtube. Vianočku položíme na plech s papierom na pečenie a necháme kysnúť 1 hodinu. Potrieme vajíčkom, posypeme mandľami a pečieme cca 40 - 45 minút pri teplote 160 °C. Upečenú podávame potretú s nutellou, maslom, džemom, záleží na vás, na čo máte pravé chuť. Mojimi obľúbenými kombináciami je nutella s banánom alebo maslo a domáci jahodový džem.

Autor článku:
Martina

Som študentka stavebnej fakulty, ktorá od počítača uteká k rúre. Vyrastala som pri dedovi, ktorý bol cukrár. Ako každé dieťa som aj ja... [ čítaj ďalej ]