Zdielaj na sociálnej sieti:

Alebo len skopíruj a zdielaj túto adresu

Budeme potrebovať

500 g hladkej múky
60 g masla
9 vajíčok
½ droždia
500 g bryndze
150 ml mlieka
Lyžičku soli
Lyžičku cukru

Chačapuri (Khachapuri)

Gruzínsko na slovenský spôsob...

Vlastnosti:
Kategória:
  • 100 min
  • Porcie: 5
  • stredný

Inštrukcie

Bryndzu v týchto dňoch určite bezproblémovo nájdeš na pultoch všetkých obchodov, však máj bryndze čas! Dnes ju spojím s jedným z tradičných gruzínskych jedál “chačapuri“. Kysnuté chlebové cesto plnené bryndzou a vajíčkom navrchu tvoje chuťové bunky poriadne rozvibruje. Nech ťa trošku zdĺhavejší recept neodradí, výsledkom budeš nadšený.

Vyskúšaj aj: Kozí syr s hráškouvou kašou

Postup:

Začni tým najzdĺhavejším a to prípravou cesta. Zmiešaj múku, 3 vajíčka, 125 ml mlieka, pridaj droždie, roztopené maslo, soľ, cukor a poriadne vymies cesto. To nechaj na teplom mieste kysnúť približne hodinu. Po vykysnutí ho rozdeľ na 5 častí a každý z kúskov rozvaľkaj asi na veľkosť taniera. Na prípravu plnky potrebuješ zmiešať bryndzu s dvomi vajíčkami. Plnku rozotri doprostred cesta, tak 2 cm od okrajov. Tie následne vytvaruj tak, aby si dostal tvar elipsy. 

Teraz už stačí len potrieť okraje žĺtkom rozmiešaným s trochou mlieka, poukladať na plech a dať na 30 minút piecť do predhriatej rúry (200°C). Po uplynutí doby chačapuri vyber a na vrch každého rozbi vajíčko. Vráť ešte späť do už vypnutej rúry na posledných 10 minút. A si na konci, odporúčam podávať s mliekom a pozor na obžerstvo! 

Autor článku:
Peter

Rád spoznávam nové techniky či spôsoby prípravy jedál, hľadám a skúšam ako vybočiť od zaužívaných receptov, objavujem niečo zaujímav... [ čítaj ďalej ]